Jó ideje foglalkoztatott a kérdés, hogy egy olcsó, 50.000-es asztali PC-re lehet-e normálisan MacOS X-et telepíteni. Talán köztudott, hogy mióta az Apple áttért az Intel alapú gépek gyártására a régi PowerPC alapúakról, azóta ők is gyakorlatilag teljesen kommersz alkatrészekből állítják össze gépeiket. Elvileg mivel ezek a komponensek semmi extrát nem tartalmaznak egy asztali géphez képest, nem okozhat túl nagy problémát egy Windowst futtatni képes PC-re MacOS X-et telepíteni.
Számos weboldalon találtam leírást, hardver-kompatibilitási listákat, tippeket a művelet végrehajtásához.
A dologhoz külön lökést adott, hogy az asztali gépemben, mint az egyik este kiderült, sikeresen megadta magát a winchester. Irány a bolt, HDD vásárlás, gépszerelés, majd egy hirtelen ötlettől vezérelve a munkára egyébként használt Win7 DVD helyett a MacBook Pro-m mellé kapott MacOS X SnowLeo telepítőjét vettem kézbe. Egy kis bogarászás a neten, majd nekiestem a gépnek.
Az alábbiakban a telepítés lépéseit, a szükséges pluszokat foglalnám össze.
Előkészületek
A telepítés előtt nem teljesen világos, miért, de külön kiemelnek pár dolgot, amit érdemes lehet betartani, nekem így sikerült kb. 2 óra után 100%-ban életre lehetni a masinát!
- A gépben ne legyen több, mint 4GB RAM a telepítés ideje alatt
- Ne csatlakoztassunk semmilyen USB eszközt a telepítés alatt, kivéve a billenyűzetet és az egeret
- Távolítsunk el minden felesleges bővítőkártyát a telepítés idejére, ami nem szükséges, kivéve nyilván pl. a videokártya
- 1TB-nál nem nagyobb HDD, vagy partíció, ahová a rendszert installáljuk. Ha a winchester nagyobb, particionáljuk a telepítés folyamán!
- Szükség lesz egy üres CD lemezre, valamint az eredeti OS X install DVD-re
- Legalább 2GB pendrive, vagy egy üres DVD lemez
- iBoot letöltése (link) és az ISO kipörkölése a CD-re
- MultiBeast (link)
- Apple 10.6.7 Combo Update (link)
- Az én konfigurációm esetén szükség volt még egy plusz kernel driverre az alaplapi hálózati kártya kezeléséhez (link)
- A letöltött MultiBeast-et és kext file-t, valamint a 10.6.7 frissítést másoljuk egy pendrive-ra, vagy írjuk ki egy DVD-re. A DVD annyiból egyszerűbb lesz később, hogy nekem a FAT-ra formázott pendrive-ot valamiért nem olvasta a rendszer install alatt.
A gép paraméterei
- Intel E6800 Dual Core 3,33 Ghz processzor
- 4GB DDR2-800 RAM
- 500GB HDD WD Blue 7200 RPM
- Asus P5KPL-AM EPU alaplap
- Nvidia NV210 PCIE videokártya
Az installálás folyamata
Na itt jön az izgalmas rész. Ha összekészítettünk mindent, akkor az installálás kb. fél órát vesz igénybe az előkészületek után.
- Indítsuk el a gépet, lépjünk be a BIOS-ba
- Állítsuk be a BIOS-ban a Storage Configuration résznél: Enhanced, SATA only
- Állítsuk be a Boot sorrendet úgy, hogy először CD-ről, utána HDD-ről bootoljon a rendszer
- Helyezzük be az iBoot CD-t a meghajtóba
- Mentsük el a BIOS beállításait és indítsuk újra a gépet
- Az iBoot indításánál a következő (vagy hasonló) képernyőt láthatjuk:
- Ezen a ponton vegyük ki az iBoot CD-t, és helyezzük be a MacOS X install DVD-jét
- Nyomjunk egy F5-öt a frissítéshez, ekkor a kis lemez ikon alatt az iBoot helyett megjelenik a “Mac OS X Snow Leopard” felirat
- Itt kezdjük el beírni a következőt (megjelenik egy kicsit világosabb sorban, ahogy elkezdjük írni): “PCIRootUID=1 -x”. Ez nem okvetlenül szükséges minden install esetében, de nekem ezzel a konfigurációban csak így, debug módban működött az install
- Nyomjunk egy enter-t, elindul az install folyamata
- Menjünk végig a MacOS X telepítésén
- A telepítés végén figyeljünk, amikor a gép újraindul, cseréljük vissza a lemezt a meghajtóban az iBoot CD-re, ezen a ponton a rendszer még nem képes a telepített OSX-re bootolni!
- Indítsuk el újra az iBoot CD-ről a rendszert, válasszuk ki a kurzorbillentyűkkel az alma emblémát, ez az újonnan installált rendszerünk, majd újfent írjuk be a “PCIRootUID=1 -x” sort, és enter. A rendszer bebootol.
- Nézzük meg a csodálatos OS X nyitóanimációt (hogy ezzel minek kell fárasztani minden operációs rendszeren az embereket, az számomra máig titok…). Indulás után szabjuk testre a rendszert, adjuk meg a szükséges információkat.
- Amikor a rendszer fut, indítsuk el a pendrive-ról (vagy DVD-ről) az előzőleg letöltött Apple 10.6.7 Combo Update-t, hagyjuk végigfutni. FONTOS: a frissítés végén NE indítsuk újra a számítógépet!
- Miután az Apple frissítés lefutott, ne zárjuk be az ablakot, hanem indítsuk el a MultiBeast-et. Ha a MultiBeast bezáródik, vagy kilép, egyszerűen indítsuk újra!
- Én a MultiBeast opciói közül az alábbiakat választottam, a testre szabás természetesen mindenki számára, aki ért hozzá, teljesen egyedi lehet:
- EasyBeast + System Utilities + Drivers,Bootloaders alatt Audio-Universal-VoodooHDA0.2.72, Video alatt Nvidia 256.02.05f01, Customization alatt Boot Options-PCI Root ID fix, valamint az OSX86 Software alatt a Kext Utility a hálózati kext későbbi installálásához
- Installáljuk, ez pár percet vesz igénybe
- Távolítsuk el az iBoot CD-t a meghajtóból, indítsuk újra a gépet
- Ha minden jól ment, van egy kész Hackintosh rendszerünk, azonban a hálózat még nem működik
- A hálózati kártya meghajtójának telepítéséhez keressük meg a pendrive-ról vagy DVD-ról a letöltött kext-et, majd nyissuk meg jobb gombbal az előbb telepített Kext Utility segítségével. A rendszer installálja a modult, újragenerálja a cache-ket.
- Ezek után indítsuk újra a gépet és használjuk egészséggel!
Nekem kb. 3 napja megy gond nélkül a rendszer, a hangerőszabályzó nem működik rendesen, de ezt kivéve a teljesítménye munkára és szórakozásra is teljesen megfelel.
Nem hiszem, hogy a MacBook Pro-m mellett ez sokáig így marad, de egy tesztet mindenképpen megért.
Sikerült egy kb 60.000 forintos konfigurációból egy 400.000-es iMac teljesítményét, vagy legalábbis azt megközelítő élményt kicsikarni. Nem célom, hogy benchmark-eredményekkel támasszam alá, hogy fele-negyede pénzből is lehet jó, MacOS-t futtató gépet csinálni, de akinek csak az élmény számít, vagy csupán érdelődik a Mac világa iránt, azok számára mindenképpen érdekes lehet ez a leírás.